Haber

Malatya’da polis telsizinden bina yıkıldı anonsu

MALATYA’daki depremde yıkılan binalarla ilgili polis telsizinden yapılan yeni duyurular ortaya çıktı. Polis ekipleri, facianın büyüklüğünü gözler önüne seren konuşmalarda, “4 kişiyi kendi imkanlarımız ile çıkardık. Vatandaşların araçlarıyla hastaneye sevk ettik. Bilginize. Acil ekip oluşturduk. çok sayıda yaralı” diyerek destek istedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’da polisin ilk anlarda yıkılan binalarla ilgili yeni telsiz anonsları ortaya çıktı. Depremin ardından dakikalar sonra polis, binaların yıkıldığı noktaları arka arkaya duyurdu. Polisin zaman zaman duygulandığı ses tonlarından anlaşılan anonslar, facianın boyutlarını da gözler önüne serdi. İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren de telsizden herkesin acil servise gitmesi gerektiğini duyurdu. Depremin ardından polis ekipleri şehrin farklı noktalarında çöken binalara ilişkin telsizlerden anonslar yaptı.

İl Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi’ndeki polis memurunun deprem olduğunu ve tüm istasyonların bölgeye gittiğini duyurmasının ardından yapılan duyurular şöyle:

‘Çavuşoğlu Sanayi Caddesi 3-4 bina yıkıldı’, ‘Balıkçı Çarşısı’nın altında, üniversite duraklarının altında çok sayıda bina yıkıldı’, ‘Şehit Ahmet Sarıoğlu Sokak’ta binanın yarısı yıkıldı’. Diğer yarısında artık vatandaşlar var. 112 acil aranırsa uygun olur. Binanın yarısı yavaş yavaş çökmeye başladı’, ‘Pırlanta Otel’in yanındaki binada bulunan 4 kişiyi kendi imkanlarımızla çıkardık. Vatandaşların araçlarıyla hastaneye gönderdik. Bilginize. Yalnız burası tez grubu, çok yaralımız var’, ‘Yeni Cami yanındaki Ulu Otel harabe halinde’, ‘Dön kavşağına yakın otel yıkılmış. İçinde çok sayıda insan olduğunu bildiriyorlar’, ‘Pırlanta Otel’in yanındaki binada bulunan 1 kişiyi kendi imkanlarımızla çıkardık. Vatandaşların ifadelerine göre çok sayıda’, ‘İki binada çökme var. Acele edin’, ‘Geçtiğimiz istasyonlar, artçı sarsıntılar halen devam ediyor. Kendi güvenliğini sağla. Yıkılan binalara girmeyin. Kendi can güvenliğinizi sağlayın. Artçı sarsıntılar hala devam ediyor.’

‘TAVANLAR DÜŞÜYOR’

İlk depremde emniyet müdürlüğündeki haber merkezinde çalışanların yaptığı duyurular da depremin boyutunu gösterdi. Kentteki tüm polisi koordine eden haber merkezinde görev yapan polislerin komiserleriyle deprem anında telsiz konuşmaları şöyle: ‘Emniyet Müdürlüğü’nde de şiddetli bir şekilde hissedildi. Tavanlarda düşüş var.’, ‘Ayrıca 33.20’lik depremin merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık’ın şiddeti 7.4. İstasyonlarımızın prestiji ile planlama devreye girsin ‘Afet acil durum planı’ bu saat.’

Haber merkezindeki polisler, “Deprem sorunu devam ediyor. Binada kalalım mı?” Anonsun ardından şube müdürü ‘Kiriş ve kirişlerde çatlak var mı?’ dedi. diye sordu, ancak panellerin kaldırıldığına dair bir cevap alınca, ‘şimdilik bekleyin, ben de geliyorum’ dedi.

koycegiz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu