Haber

IAEA Direktörü Grossi, “Zaporijya’da güvenli bölge oluşturulması” konusunda Papa ile görüştü

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Lideri Papa Francis ile Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ve çevresinde güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin gelişmeleri görüştü.

Papa Franciscus ile bir araya gelen Grossi, Vatikan’ın resmi yayın organı Vatican News’e Ukrayna’daki Zaporozhye Nükleer Santrali ve çevresinde oluşturulacak güvenli bölge ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Grossi, 4 Mart 2022’den bu yana Rus güçlerinin kontrolünde bulunan ve sık sık askeri çatışmaların hedefi haline gelen nükleer santral için güvenli bölge oluşturulmasına yönelik devam eden müzakerelerin çok taraflı ve karmaşık olduğunu belirtti.

Güvenli bölgeye ait müzakereci sayısı artıyor

Grossi, müzakerelerin siyasi, askeri ve teknik ayakları olduğunu söyledi. sözlerini kullandı.

Grossi, asıl sorunun inançlı bölgenin tam olarak neresini kapsayacağından kaynaklandığını, her iki tarafın askeri unsurlarının da endişeli olduğu inançlı bölgenin konumuyla ilgili yoğun müzakerelerin sürdüğünü anlattı.

Güvenli bölge için devam eden müzakerelerde ilerleme kaydettiklerini vurgulayan Grossi, “Önümüzdeki hafta bu müzakereleri sürdürmek için Ukrayna’ya gideceğim, savaşın başlamasından bu yana beşinci ziyaretim olacak. Henüz teyit edemesem de Mümkün olduğunu düşünüyorum, Rusya’ya gideceğim.” açıklama yaptı.

güvenli alan

4 Mart 2022 tarihinden itibaren Rus kuvvetlerinin kontrolü altında bulunan Zaporozhye Nükleer Santrali, iki taraf arasındaki çatışmalardan etkilenmesi, birçok akıma maruz kalması ve bu nedenle yoğun bir şekilde elektrik kesintilerinin yaşanması nedeniyle, IAEA, olası bir nükleer felaketi önlemek için burada çatışmasız bir nükleer santral kurmuştur. Bir bölge oluşturmak istiyorum.

Lider Grossi, iki tarafın da saldırılardan birbirini sorumlu tuttuğu nükleer santral çevresinde güvenli bölge oluşturulması için Eylül 2022’den bu yana Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüşmeler yürütüyor.

Grossi, 2022 bitmeden inançlı bölge kurulabileceğinden umutlu olduğunu ancak bu yönde ilerleme kaydedilemediğini açıkladı.

artuklu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu