Haber

EYT kararının ardından ilk gün! SGK önünde uzun kuyruklar oluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gece EYT’de yaş şartı olmayacağını, ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını söyledi. Yönetmelikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ayrımı olmayacak. Şartları taşıyan herkes emeklilik hakkından yararlanabilecektir. Bu gelişme milyonlarca kişiyi sevindirirken, vatandaşlar sabahın erken saatlerinde emekli olabilmek için prim günlerini hesaplamak üzere SGK binaları önünde sıraya girdi.

“5 BUÇUKTAN BERİ BEKLİYORUZ 6”

Unkapanı’ndaki SGK binası önündeki son durumu aktaran NTV muhabiri, “Saat 5.30’dan beri bekleyenler var.

TÜM BİNALARDA GÖRÜNÜRLÜK ALINDI

Emeklilikte yaşayanlar için düzenlemenin detaylarının açıklanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki çalışmalara hız verildi. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte oluşabilecek yoğun başvuru süreci süreçlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için bir dizi yeni tedbir hayata geçirildi. SGK, öncelikle e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular için altyapıyı hazır hale getirdi. Bu kapsamda sunucu kapasiteleri artırılırken BT altyapısının güçlendirilmesine yönelik adımlar atılmıştır. Emeklilik başvurusu yapacakların süreci eksiksiz tamamlamaları için tanıtım görselleri hazırlandı. Ayrıca ağır başvuruların aksatılmadan tamamlanabilmesi için yaşlılık merkezleri yani emeklilik işlemlerinin yapıldığı merkezlerin sayısı artırılmıştır.

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ana merkezlerin sayısının artırılması ile oluşacak iş yükünün hafifletilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda diğer birimlerde çalışanlar emeklilik işlemleri için birimlere kaydırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu