Ekonomi

Bakanlık duyurdu! Üreticilere 16 bin TL ödenecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, zararlı organizmalarla mücadele kapsamında fındık üreticilerine dekar başına 16 bin TL, sert çekirdekli meyve üreticilerine ise ağaç başına 450 TL destek ödemesi yapılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bitkisel üretimin sürdürülebilirliği için zararlı organizmaların girişi ve yayılmasının engellenmesine yönelik tedbirlerin alındığı belirtildi. Fındık üretim alanlarında karantinaya tabi zararlı bir organizma olan narenciye uzun antenli böceğinin ve sert çekirdekli meyve bahçelerinde sarcasm virüsünün tespit edilmesi durumunda, enfekte olan bitkilerin üreticiler tarafından imha edildiği bildirildi.

Üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla destek ödemelerinin yapılması amacıyla Resmi Gazete’de tebliğ yayımlandığını belirten, “2023 yılına ilişkin tarımsal desteklere ilişkin 14 Eylül 2023 tarih ve 7613 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında hazırlanan Bitki Karantinası Tazminat Desteğine İlişkin Tebliğ, 10 Kasım 2023 tarih ve 32365 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ek ödeme kapsamında fındık (narenciye böceği) sert çekirdekli meyveler (Sarkha virüsü) için dekar başına 16 bin TL, çekirdekli meyveler için dekar başına 450 TL destek ödemesi yapılacak.Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu