Haber

Azerbaycan çevreye verdiği zarar nedeniyle Ermenistan aleyhine tahkim süreci başlattı

Azerbaycan, 30 yıllık süreçte Azerbaycan topraklarında çevreye ve biyolojik çeşitliliğe verdiği büyük çaplı zarar nedeniyle Ermenistan’a karşı Avrupa Yaban Hayatı ve Habitatları Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi) kapsamında tahkim süreci başlattığını bildirdi. işgal dönemi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgali sırasında verdiği zarara ilişkin tüm delillerin toplandığı belirtilirken, bölgedeki doğal yaşam alanları ve türler, biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynaklara dikkat çekildi. işgal döneminde bölge önemli ölçüde harap ve tükendi.

Açıklamada, Ermenistan’ın ormanları tahrip etmesi, ağaçları kesmesi ve doğa rezervlerindeki kaçak inşaat ve madencilik faaliyetlerinin Azerbaycan’da 500’den fazla türü tehlikeye attığı bildirildi.

Ermenistan da dahil olmak üzere Bern Sözleşmesi’ne taraf olan tüm ülkelere yapılan tahkim başvurusunda şu sözler yer aldı:

“Ermenistan, Bern Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüklerini ağır şekilde ihlal etti.

Azerbaycan, ‘Birleşmiş Milletler Ekosistem Restorasyonu On Yılı’ uyarınca, uluslararası toplumu işgal döneminde dünyanın en zengin ve biyolojik açıdan en çeşitli ekosistemlerinden birini yok eden Ermenistan’ı kınamaya çağırıyor.

Azerbaycan, hakemlik süreci çerçevesinde Ermenistan’dan tüm ihlallerine son vermesini ve işgal ettiği topraklarda verdiği zararın tazminini talep ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu